Kamera na skúter, to je medzi skútristami často preberaná téma. Stretnúť motorkára či skútristu s kamerou na prilbe nie je nič neobvyklé. Pokiaľ jazdíte so skútrom aj na výlety, zrejme už ste tiež mali chuť si cestu nakrútiť a niekedy sa k nej vrátiť a vychutnať si ju najlepšie na veľkom TV či monitore.

Sám sa medzi skútristov – filmárov radím, a veru, už mi prilbou prešiel pekný zoznam kamier. Jednou z nich bola aj akčná kamera DJI OSMO Action, teda predchodca aktuálne recenzovaného modelu a musím povedať, že patrila medzi to najlepšie čo som v tomto segmente používal. Dokonca so mnou absolvovala môj prvý skúter zraz Po Valašsku na skútru 2020.

Dnes využívam najmä staršie GoPro Hero 8, no keď sa vyskytla možnosť skúsiť nový model od DJI, neváhal som ani chvíľku a poprosil priateľov v obchode www.smartwear.sk o to či by bolo možné kameru zrecenzovať. A keďže súhlasili, posledné dva týždne sa na mojej prilbe držala práve akčná kamera DJI Action 2.

Potešilo ma, že som dostal k dispozícii verziu DJI Action 2 Dual Screen Combo, teda kameru s dvoma obrazovkami. Okrem nej je v ponuke ešte aj verzia DJI Action 2 Power Combo, ktorá však ponúka iba jeden displej. Niežeby som sa potreboval vidieť, ale je vždy lepšie vyskúšať najvyšší model.

Obsah balenia

Dávno preč sú časy, kedy ste si spolu s kamerou priniesli domov aj kopec príslušenstva. Priam legendárne boli v tomto akčné kamery Lamax, ktoré už v základnom balení dodávali držiaky prakticky na všetko. Boli síce nižšej kvality, ale boli. Dnes, v časoch kedy k telefónu už nedostanete ani nabíjačku, je to iné. Ku kamerám toho moc nebýva, väčšinu dôležitého príslušenstva si musíte dokúpiť.

Ani krabička s DJI Action 2 nie je nijako prehnane veľká, preto celkom prekvapí, že príslušenstva skrýva pomerne dosť. Okrem samotného modulu kamery, je tu aj nabíjací modul, ako som už spomínal, vo verzii Dual Screen, má vlastnú obrazovku, nabíjací kábel (USB – A to USB – C), klasická redukcia na pripevnenie kamery, redukcia na statív a ešte zaujímavá vecička, šnúrka okolo krku s magnetickým úchytom kamery. Je to málo? Veľa? Ako sa to vezme. Napríklad oproti GoPro kamerám je ale príslušenstvo bohatšie.

Dizajn

Ak ste čítali pozorne, všimli ste si, že som v minulej sekcii použil výrazy modul kamery a nabíjací modul. Prečo? Nuž pretože DJI Action 2 je modulárne zariadenie, ktoré si zostavíte tak, ako práve potrebujete. 

V podstate na nakrúcanie používate malú kocku s rozmermi 39 × 39 × 22,3 mm. K nej sa pripája druhá, rovnako veľká kocka, slúžiaca na dobíjanie a rozšírenie možností samotnej kamery. Kocky sú k sebe pripojené pomocou silných magnetov a malých mechanických úchytiek po bokoch. Magnety sú jasne napólované, takže sa kamera nedá nasadiť zle. Rovnaký mechanizmus s magnetmi a úchytkami funguje aj pri spájaní oboch modulov s ostatným príslušenstvom. Sily magnetu sa nemusíte báť. Je dostatočná a pri správnom použití som nikdy nemal pocit, že by mi kamera mala pri jazde uletieť, ani nerovnosti nerobili problém.

Pamätníci si určite spomenú, že pred pár rokmi uviedlo GoPro na trh dizajnovo veľmi podarený model GoPro Session. Ponechajme teraz stranou jeho objektívne technické nedostatky. V zmysle dizajnu išlo o malú kocku s úplne jednoduchým ovládaním, ktorá sa zmestila prakticky všade, a vďaka tomu poskytovala oveľa väčšiu variabilitu ako klasické veľké GoPro Hero. Doteraz ju pomerne často vidím na prilbách jazdcov, preto ma prekvapuje, že sa tento koncept ďalej nerozvíjal.

Až doteraz. Model DJI Action 2, totiž ide rovnakým dizajnovým smerom, čo je len a len dobre. Kamerový modul má rozmer cca štvrtiny z bežnej GoPro kamery. Ale ani v prípade, že nasadíte modul s kamerou na nabíjaciu časť, sa nestane, že by vás rozmery nejako obmedzovali.

Ak využívate kamerový modul samostatne, máte displej na jeho zadnej strane. Pokiaľ máte nasadený aj nabíjací modul s displejom, budete mať displeje dva. Jeden vzadu a druhý vpredu, podobne, ako to ponúkala napríklad prvá generácia DJI Action a ako to od nej neskôr skopírovali aj ostatní. 

Oba displeje sú plne dotykové OLED obrazovky s uhlopriečkou 1,76“. Musím pochváliť kvalitu práce s nimi a aj rýchlosť odozvy. Za celý čas sa mi nestalo, že by mi kamera, či displej zamrzli alebo začali lagovať. Všetko fungovalo ako má.

Tie najdôležitejšie veci pre obsluhu zariadenia sa nachádzajú na prídavnom module. Hovorím o slote na SD kartu, vstupe pre nabíjanie a reproduktoroch. Ak sa práve pýtate, ako potom funguje samostatná kamera, keď nemá vstup pre SD kartu, odpovedám, jednoducho, má vlastnú internú pamäť, avšak iba na 22 GB záznamu, čo nie je veľa. Reproduktory sú teda len na prídavnom module, takže ak si budete chcieť prehrať video na displeji samotnej kamery, bude bez zvuku. Ešte, čo sa zvuku týka, na jeho záznam slúži štvorica mikrofónov. 2 sú na kamerovom module a 2 na prídavnom module.

Telo zariadenia je kovové, vyvedené v neutrálnej matnej sivej, čo je myslím dobrá voľba. Povrch je hladký, no myslím si, že má dosť sklony k poškriabaniu, tak si naň treba dávať pozor.

Ovládanie

Ovládanie kamery je jednoduché. Máte možnosť používať kameru samostnatne, alebo využiť aplikáciu DJI Mimo. Tá umožňuje detailnejšie nastavenia priamo vo vašom telefóne, ale ja sa priznám, že som ju nepoužíval vôbec. Všetko potrebné som vždy vyriešil priamo na kamere, resp. následne postprocese.

Modul s kamerou má na sebe jediné tlačidlo, slúži na to, aby sa kamera zapla a samozrejme na začatie a ukončenie nakrúcania. Inak všetko ovládate dotykmi na displeji. Netreba sa toho báť, celé ovládanie je veľmi intuitívne, akurát tí, ktorí sú podobne, ako ja, zvyknutí na GoPro rozhranie budú sem tam nepekne rozprávať, lebo v niektorých kategóriách sa listuje zhora nadol a nie do strán, ako práve u amerického výrobcu.

Druhé tlačidlo je na bočnej strane prídavného dobíjacieho modulu, robí však v podstate to isté, ako tlačidlo z kamerového modulu.

Video a Foto

DJI Action 2 využíva 1/1,7″ snímač CMOS s rozlíšením 12 Mpx, svetelnosť optiky je nastavená na F2,8 a uhlom záberu pokryje výborných 155°. Maximálne rozlíšenie, s ktorým vám kamera dovolí pracovať je 4K/120p. Ak vám stačí FullHD, tu je k dispozícii až 240p. Ja osobne najradšej nakrúcam v rozlíšení 2,7 K/60p. Tento štandard úplne postačuje a je tu dostupný.

Už prvá generácia Osmo Action mala integrovanú skvelú stabilizáciu RockSteady. Tá je aj tu, samozrejme s patričným vylepšením. Pozor však na to, že stabilizovať môžete iba do rozlíšenia 4K/60p. 

Vybrať si môžete zo 4 úrovní stabilizácie obrazu:

  • Žiadna
  • Štandardná
  • RockSteady
  • Horizon Steady

Na skútri vám bude bohato stačiť aj štandardná stabilizácia, ale ak chcete nakrúcať napríklad pri chôdzi, odporúčam zapnúť Rock Steady. Strata kvality obrazu je úplne minimálna a obraz je potom nádherne „smooth“. Nie je to samozrejme úplne to isté ako s gimbalom, ale už je to veľmi, veľmi blízko. 

Ak si zapnete aj Horizon Steady stabilizáciu, budete mať stabilizovaný aj horizont a to asi do úrovne náklonu až 30°. Opäť na skútri to nevyužijete, ale mimo neho je to dobrá vec.

Nechýba ani štvornásobný digitálny zoom, takže ak neradi zoomujete v postprodukcii, máte možnosť riešiť to už pri samotnom nakrúcaní.

Priznám sa, nie som veľký fanúšik fotografovania s akčnými kamerami, príde mi to zvláštne. Tým, že tieto funkcie nepoužívam ma však milo prekvapilo, aké kvalitné fotky kamera robí. 12 MPx fotoaparát už aj s takouto malou šošovkou dokáže celkom divy. Veľmi však oceňujem, že fotky nie sú iba vo formáte .jpg. Viete ich zaznamenávať aj do RAWu a následne sa s nimi ešte pekne pohrať.

Používateľské dojmy

Poďme k tomu dôležitému, ako sa kamera používa a ako obstála v testovaní jazdou na skútri. Začnime s uchytením na prilbu, skúter či na hrudný pás. To funguje pomocou bežných držiakov, ako poznáte z iných kamier. Na tieto držiaky sa kamera opäť pripája magnetom čo je super. Jej prichytenie a zároveň odopnutie trvá milisekundy. Kto nenávidí otravné odkrúcanie poistky na ostatných kamerách kvôli výmene baterky, si bude toto riešenie užívať.

Mal som však trochu problém, s tým, že rozmery DJI držiačika nemusia vždy korelovať s tými GoProvskými. Napríklad na prilbu či do držiakov na skútri, mi DJI držiak zapadol, ale do hrudného pásu, ktorý používam originálny od GoPro som ho nedostal ani veľkou silou. Drážky na zasunutie do držiaku sú o niečo širšie akoby mali byť a teda spojenie sa nekonalo. 

Pre nakrúcanie jazdy je škoda, že držiak sa dá upevniť len na spodnú hranu kamery, čo znamená, že ju máte postavenú buď vertikálne, alebo horizontálne, no nie tak ako GoPro, ktoré má držiačiky na prichytenie v strede spodnej hrany. Tu ich máte pri horizontálnom uchytení zboku. Kamera tak dosť vytŕča. Riešením je používať iba kamerový modul, no to so sebou nesie určité obmedzenia.

Najviac som s tým bojoval, ak som chcel mať kameru na prilbe. Keďže používam buď preklopnú helmu Shark Evo GT alebo otvorenú prilbu Caberg Downtown, ktoré majú na vrchnej časti hlavy mechanizmus na spustenie slnečnej clony, nebolo možné mať kameru na vrchu prilby. Na preklopke som preto chcel mať kameru vpredu na chrániči brady. Keď som ju však umiestnil vertikálne zasahovala mi do výhľadu. Horizontálne som ju dávať nechcel, jednak bola potom vyosená a úprimne, bál som sa či by sa mechanizmus pri nejakej väčšej nerovnosti nerozpojil, pretože predpokladám, že na takéto používanie nie je konštruovaná.

Riešenie bolo nainštalovať kameru na bok prilby. Tu už to bolo bez problémov, len to dá trochu roboty nastaviť uhol kamery tak, aby bol dobrý a ľudia sa následne nemuseli pozerať na polku vašej tváre.

Ideálne bolo, ak som používal iba kamerový modul. Na ten sa však zmestí iba spomínaných cca 22 GB záznamu, čo nie je úplne veľa. Pri 4K videu s 30 snímkami ide zhruba o 27 minút videa. SD karta tu chýba. Je to však daň za to, že samotný kamerový modul je vodotesný.

Oveľa lepšie je to s výdržou batérie. Samotná maličká kamera vydržala cca hodinu, v závislosti na tom, ako som ju používal. Naozaj škoda tej malej kapacity pamäte. V praxi to totiž vyzeralo tak, že som polhodinu nakrúcal, potom zastavil, pripojil dobíjací modul, prekopíroval dáta z kamery na SD kartu v power module, trochu dobil a zasa mohol vyraziť. Mimochodom dobíjanie je až prekvapujúco rýchle a nabíjací modul zvládne nabiť kamerový modul cca 3 krát z jedného nabitia.

Pokiaľ jazdíte niekde vyslovene na kochačku a nakrúcate si len určité výseky, aj samotný kamerový modul vám vydrží pomerne dlho. V takom prípade vám nebude vadiť, že po určitom čase budete musieť zastať a urobiť to čo som napísal vyššie. Problém je, ak chcete napríklad nakrúcať dlhší časový úsek, ak je to viac ako polhodina už je to nepohodlné. Napríklad ak si chcete nakrútiť nejakú spoločnú jazdu na skúter zraze, máte so samostatnou kamerou smolu, musíte mať pripevnený aj dobíjací modul.

Táto nevýhoda sa stráca pri používaní mimo skútra, kde môžete mať oba moduly spojené hneď od začiatku. Dostanete tak kameru s reálnou výdržou až cca 180 minút čo je skvelé. Ak máte dostatočne veľkú kartu môžete nakrúcať hodiny bez nutnej výmeny bateriek. Nakrúcal som tak prehliadku Bytčianskeho zámku a kamera mi vydržala počas celej prehliadky.  

Najväčší problém, ktorý DJI Action 2 má je prehrievanie. To je podľa môjho názoru niekedy až neprimerané. Cítiť to už pri nabíjaní kamery, no žiaľ prejavuje sa aj pri samotnom nakrúcaní. Najmä v interiéri, kde má kamera tendenciu sa prehrievať tak, že sa preruší nahrávanie. Nestáva sa to vždy, ale ak chcete nakrúcať niekde kde je teplejšie, treba s tým rátať. Aby som však bol objektívny, pri jazde na skútri, alebo nakrúcaní vonku, kde sa kamera stíha chladiť k vypínaniu kamery nedochádza. 

Osobne mám pocit, že sa mi kamera menej zahrievala ak som nakrúcal v režime 2,7K. Pri 4K hriala určite viac.

Záver

DJI Action 2 je kvalitná kamera, ale musíte si veľmi dobre rozmyslieť na čo ju chcete používať. Má totiž svoje vrtochy a musíte sa im prispôsobiť. Ak vám veci, ktoré som spomínal nevadia, a chcete si napríklad nakrúcať kratšie úseky z jazdy na skútri + následne nakrútiť mimoskútrové aktivity, je to veľmi dobrá voľba. 

Pokiaľ ste však zvyknutý robiť dlhé záznamy a neradi často zastavujete, hľadal by som iné zariadenie. Tu by ste mohli byť frustrovaný a bolo by to hlavne preto, že ste si nevybrali vhodnejší produkt.

Ja osobne ostanem zatiaľ pri mojom GoPro Hero 8, ale budem pevne dúfať, že nasledujúca generácia odstráni nedostatky tejto, pretože kamera s takýmito rozmermi na skúter jednoznačne patrí.

Na úplný záver ešte ďakujem za skvelý prístup a zapožičanie kamery DJI Action 2, obchodu www.smartwear.sk, kde si môžete kameru vo všetkých jej verziách aj zakúpiť.

Technické parametre