Skúter je v prvom rade dopravný prostriedok. Vozí ľudí kam potrebujú. Niektorým to absolútne stačí, sadnú, odvezú sa do obchodu, do práce, za zábavou, vrátia sa, odložia stroj do garáže, alebo hodia pod plachtu na sídlisko a idú si po svojom. Rozumiem, akceptujem. Existuje však aj druhá skupina jazdcov, tých, ktorí majú svoje stroje naozaj radi, srdciarov, ktorí si jazdenie na skútroch vychutnávajú a užívajú si slobodu a možnosti, ktoré skútre ponúkajú, a ktorí sa o svoje skútriky starajú s láskou, aby sa nimi mohli pochváliť. Ja sám sa k tejto skupine jazdcov radím, a myslím si, že je úžasné mať v sebe túto vášeň.

Z rozprávania sa s vami, ale najmä z toho čo mi píšete do správ, viem, že aj srdciarom sa niekedy stane, že stratia drive, že ich to prestane baviť, príde horšie obdobie a vášeň pohasína. U niekoho je to z objektívnych dôvodov, má iba Bčkový vodičák a po čase mu 125 ccm prestane stačiť a nechce sa mu robiť Áčko. Iný na to nemá čas a ďalší zasa napríklad pozerá po motorke. V náhlom záchvate „racionálnosti“ potom skúter predajú a myslia si, že urobili dobre. Lenže po čase zistia, že nie, že im to chýba, a mali len blbé obdobie, ktoré, myslím si, príde aspoň raz na každého.

Dôležité je, neprepadnúť panike, nenechať sa ovládať emóciami. Verte mi, nemusí to vždy skončiť skútrom na bazoši, alebo zabudnutým v prachu pod plachtou. Existuje kopec vecí, ktoré vám pomôžu v sebe vášeň pre skúter neustále rozdúchavať. A ja vám v tomto článku ponúkam tie, ktoré pomáhajú mne. Tak ak náhodou sem tam príde skúter kríza a vy sa pýtate sami seba či ešte chcete jazdiť alebo svojho dvojkolesového miláčika predáte, vráťte sa k tomuto textu. Myslím, že pomôže.

Vyrazte na dlhý výlet

Jazdia na skútri má svoje neopakovateľné čaro. Hľadať nové cesty, trasy, miesta, ktoré chcete vidieť je skvelé. Väčšina skútristov však jazdí iba v užšom či širšom okolí svojho bydliska. Je to logické, času nie je toľko koľko by sme chceli, a tak je človek rád, ak stihne tých 100 – 200 km, a vráti sa spokojne domov. Ale časom z toho môže byť rutina. Naplánujte si preto aspoň raz do roka dlhý výlet. Ale naozaj dlhý, vezmite si dovolenku a prejdite si slovenskú Route 66, choďte okolo hraníc, do blízkeho zahraničia (Česko aj Poľsko zvládnete aj s Bčkom), jednoducho choďte na viac dní a užite si ten pocit cestovateľa, ktorý sa večer nemusí vrátiť domov.

Nájdite okolo seba ďalších skútristov

Zdieľať svoju vášeň s ostatnými ľuďmi je to najlepšie čo môžete urobiť. Verte mi, keď to dokáže taký asociálny a introvertný človek ako ja, zvládnete to aj vy. A nie je to vôbec zložité, keď nemáte nikoho v okolí, sú tu sociálne siete, a tam sa podobných prípadov ako vy nájde kopec. Či už na Facebooku Na skútri, alebo v skúter skupinách, všade sa dá nájsť niekto, kto sa s vami o skútroch rád porozpráva, prípadne si s vami zajazdí alebo aspoň dá pivko, priamo u vás alebo na nejakom zraze. Využite to.

Pripojte sa k spoločnej jazde

Som skútrista, ktorý najradšej jazdí sám, a nehodlám na tom nič meniť, ale… Aj ja sa niekoľkokrát do roka rád pridám k ďalším jazdcom a vyrazíme spolu na menší či väčší výlet. A odporúčam to každému. Raz za čas nikomu nezaškodí trocha sa prispôsobiť. Verte mi, zážitky zo spoločných výletov sú neopakovateľné, a úplne iné, ako keď sa vozíte ako lonely rider. Nájdite si tých správnych ľudí so skútrami a pridajte sa k nim, aspoň na pár kilometrov, keď zažijete ten pocit spoločného hltania cesty, a radosti zo  budete ho chcieť znova.

Vyraz na skúter zrazy

po valassku na skutru 2022

Toto je vec, ktorú som spočiatku nechápal. Načo preboha by som chodil na skúter zrazy. Nemám rád miesta kde je veľa ľudí, nikoho tam nepoznám a musím dávať pozor pri jazde v skupine. A ešte aj počasie nie je vždy priaznivé… A potom som išiel na prvé Po Valašsku na skútru a bol som ohromený, aké dobré to bolo. Nasledoval Scooter Camp, kde som vlastne prvýkrát zažil aké to je baviť sa o skútroch s úplne neznámymi ľuďmi a odvtedy som bol na všetkých skúter zrazoch, ktoré som vmestil do kalendára. Urobte to aj vy, choďte, stretávajte sa, pridajte sa k rozhovorom, jazdite, súťažte a vychutnávajte si tú neopakovateľnú letnú atmosféru a prítomnosť ďalších desiatok či stoviek skútristov. 

Uprav si svoj stroj

Venujte sa svojmu skútru. Darujte mu hýčkanie a opateru. Ak sa naučíte postarať sa o svoj stroj, uvidíte, že puto medzi vami bude oveľa silnejšie. Naučiť sa opraviť aspoň základné veci vám navyše dá oveľa viac možností, kam môžete vyraziť. Už len vedieť opraviť defekt je super a keď to prvýkrát zvládnete, budete na seba pyšní. Ja som si kedysi sám namontoval kufor a cítil som sa ako MacGyver. A ak v sebe nemáte cit pre techniku? Tak skúste dizajn. Pohrajte sa s predným plexi, pozrite sa, či sa nedajú premaľovať či aspoň polepiť kolesá, nechajte si prešiť či vymeniť pohodlnejšie sedlo… Možností sú mraky a ak už nič iné, tak sa aspoň odlíšite a váš skúter bude jedinečný originál. A to je pocit, ktorý mnoho ľudí nevymení za nič na svete.

Vymeň starý skúter za nový

Nič nie je večné a ani vy nemusíte stále jazdiť na jednom stroji. Čítajte, pozerajte, hľadajte čo by vám mohlo vyhovovať a ak to nájdete, nehanbite sa skúter vymeniť. Klasický skúter za maxiskúter, 125 za vyššiu kubatúru, dvojkolesový stroj za trojkolku, akákoľvek zmena môže byť prospešná, ak vás pôvodné vozidlo už začalo nudiť. Zmena je život a platí to aj za riadidlami. Objavujte nové zážitky, a nebojte sa ísť ani do vecí, ktoré vás napohľad neoslovujú. Ja som takto objavil trojkolky a som naozaj rád, že som na nich mohol jazdiť.

Vyberte sa na skúter kempovanie

Možno si hovoríte, že už som predsa písal o dlhých výletoch. Áno, ale kempovanie so skútrom je o inom. Je to o tom, že si sami nájdete miesto (lúku, kemp, atď.) kde sa zložíte na noc do stanu, alebo len tak pod hviezdy a váš stroj je hneď vedľa vás. Áno viem, nám starším už chrbát takýchto dobrodružstiev veľa nedovolí, ale viete čo? Sú to len výhovorky. Dnes sa dajú za pár peňazí kúpiť karimatky, ktoré sú hrubšie a pohodlné ako posteľ. A najlepšie je, že sú dokonale skladné, takže sa bez problémov zmestia aj na skúter. Tak nečakajte, zbaľte sa, opečte si špekáčiky alebo slaninu, dajte dve tri pivká a ľahnite si na čerstvom vzduchu. Teplé noci stíhate ešte aj túto sezónu.

Vezmite so sebou na jazdu partnerku/partnera

Nemáte okolo seba nikoho s kým sa dá jazdiť, alebo ešte horšie, nikoho kto by chápal vaše zapálenie pre skútrovanie? Alebo zrovna nikto nemá čas? Prípadne fakt veľmi radi trávite chvíle so svojou polovičkou? No tak ju/ho vezmite so sebou. Kratšie trasy zvládnu vo dvojici aj skútre ako Vespa Primavera, Yamaha NMax či Honda PCX a uvidíte, že spoločný výlet na skútri môže byť tým pravým korením vzťahu. A nenechajte sa odradiť tým, že partner/ka nejazdí. Argumentujte, skôr či neskôr zlomíte každého a potom už je len na vás ukázať mu, že na skútri vo dvojici je zábava a čakajú tam neopakovateľné zážitky. 

Nejazdite len v ideálnych podmienkach

Bezpečnosť je prvoradá, na to pamätajte vždy. To však neznamená, že máte skúter schovať vždy keď prší, alebo sa začne stmievať. Nie, každý by si mal skúsiť aj jazdu v daždi, a aj jazdu potme (a verte mi, jazdiť sa dá aj v zime). Ak sa dobre oblečiete, tak vám dážď vadiť nebude a pri rozumnej jazde si dokonca budete „vodné radovánky“ užívať. Je to iné jazdenie, ja napríklad v daždi rád jazdím po cestách vedúcich cez les, ak máte kde, vyskúšajte to, tá atmosféra je neopakovateľná a jedna z najlepších, aké môžete na dvoch kolesách zažiť. No a o jazdení na skútri v noci by som mohol rozprávať hodiny. Jasné, tma, zvieratá, silné svetlá… Chápem, lenže aj pokoj, emócie a len vy a váš stroj, osamotení v tme… Dokonalý wellnes pre váš mozog. 

Urob si radosť novou výbavou

Na malé skúter krízy to funguje vynikajúco. Nové vybavenie vždy poteší, aj lacný držiak na telefón, alebo obyčajné jazdecké rukavice vedia zasa rozdúchať plameň. Potešte sa, veď o tom život je. Myslite aj na to, že výbavu predsa len treba po určitom čase vymieňať, tak to využite a doprajte si novú prilbu, novú bundu, alebo moto gate. 

A na záver ešte jedna dobrá rada, ktorá mne veľmi pomáha. Robte si fotky, píšte si jazdecký denník, alebo len využite trackovacie aplikácie. Zaznamenávajte si svoje jazdy, ale najmä konkrétne situácie a zážitky, mne to veľmi pomáha v zime. Keď je vonku pol metra snehu (áno niekde ešte býva) a ja mám absťák, tak si tieto moje spomienky prechádzam a je to o niečo lepšie. Urobte to tak aj vy, sami uvidíte, ako sa potom budete na novú sezónu tešiť.