Či už ste alebo nie ste fanúšikmi skútrov Vespa, jedno im uprieť nemožno. Tvorili históriu celého odvetvia, a nebyť Enrica Piaggia, ktorý tento legendárny stroj nielen, že nechal stvoriť, ale ho aj svojim výkrikom – Sembra una Vespa, pomenoval, dejiny skútrov by boli úplne iné.

Vespa má dnes až kultový status, i keď Slovensku možno zatiaľ oproti zahraničiu jazdí týchto strojov menej. Mimo našich hraníc, najmä v Taliansku a okolitých štátoch, ale aj v Británii, či v nemecky hovoriacich krajinách, však je týchto strojov na ulici nespočetné množstvo.

Nuž a Piaggio samozrejme vie, že lásku k svojim strojom treba rozdúchavať a všemožne sa o to snaží. K žiadnemu inému skútru na svete neexistuje toľko merchu a príslušenstva. Ale viete čo? Mám to rád, a páči sa mi to. Jasné, je to marketing, ale…, nikto nebráni robiť iným značkám to isté. Navyše, priťahuje to k skútrom ľudí, ktorí by možno inak nejazdili. A to je dôležité, pretože čím viac skútristov bude na cestách, tým väčšia šanca je, že sa aj na Slovensku pohnú zastarané zákony, pre nás skútristov, tým správnym smerom.

Prierez históriou známych talianskych značiek

Ale o tom niekedy inokedy, teraz k tomu dôležitému. Ako iste viete, Vespa sa od začiatku jej výroby, v roku 1946, až dodnes vyrába v mestečku s názvom Pontedera. Obrovský areál, ktorého súčasťou sú administratívne budovy a továrne viacerých značiek, ktoré Piaggio časom pohltilo, je od roku 2000 doplnený aj múzeom s názvom Museo Piaggio. A múzeom naozaj unikátnym a krásnym. Nájdete v ňom totiž celú históriu značky Piaggio, od úplných začiatkov až po súčasnosť. Teda od lokomotív, cez lietadlá, až po elektrické skútre.

Webové stránky hovoria, že múzeum od otvorenia navštívilo už viac ako 700 000 ľudí, a to je na to, že skútre sú stále trochu prehliadanými vozidlami, parádne číslo. Lenže, niet sa čo čudovať, v múzeu sa skutočne nachádzajú legendárne stroje, prototypy aj kultové klasiky, o ktorých snívali ešte generácie našich starých rodičov. Okrem nich však Piaggio prezentuje aj originálne stroje, ktoré buď na cesty ani nikdy nevyrazili, alebo sa im nepodarilo zaujať, a skončili žiaľ v zabudnutí.

Vedeli ste napríklad, že Piaggio chcelo kedysi vyrábať autá? A nie, nehovorím o sérii nákladiačikov Ape. Išlo o malé osobné automobily, ktoré mohli byť v tom čase naozaj úspešné, ibaže mocný FIAT do Pontedery odkázal, že ak oni budú vyrábať autá, on začne so skútrami. No a tak sa nakoniec autá vyrábané Piaggiom síce dostali na cesty, ale iba v zahraničí, a v počte, ktorý ani nestojí za reč. Dodnes ich však môžete vidieť práve v múzeu.

Nechce sa vám do Talianska? Príďte online

Kamenné múzeum je otvorené od utorka do soboty a každú druhú a štvrtú nedeľu v mesiaci. Ale ak by ste si chceli urobiť výlet, počítajte s tým, že si treba vopred rezervovať miesto. Čo je však skvelé a poteší to hlavne tých, ktorým sa do Toskánska cestovať nechce, Piaggio nedávno umožnilo navštíviť svoje Museo Piaggio aj online. A je to paráda.

Aspoň virtuálnu návštevu odporúčam fakt každému, aj tým, ktorým mená Piaggio, či Vespa, srdce nijako nerozbúchajú. Jednak vás to nič nestojí, a aj keď nevládnete angličtinou, aspoň si môžete poprezerať mnoho, naozaj unikátnych kúskov. Napríklad najdrahšiu Vespu na svete, ktorá bola inak úplne obyčajná, ale potom ju vzal do parády Salvador Dalí a urobil z nej muzeálny exponát. Naozaj však nejde iba od Vespy, svoje miesto tu majú aj značky, ktoré vyrábali skvelé skútre, no dnes sú v útlme, spomeňme napr. Gileru. Tak aspoň takto si môžete zaspomínať aj na ne.

Vstup povolený všade

Online sa môžete poprechádzať po celom múzeu, ktoré tvorí niekoľko samostatných expozícií na dvoch poschodiach. Dokonca je k dispozícii aj možnosť pripojiť sa cez prilbu s virtuálnou realitou, takže ak ňou disponujete, môže byť zážitok skoro dokonalý.

Pre toho, kto aspoň trochu hovorí po anglicky bude táto online cesta skvelým zážitkom, pretože z jednotlivých modelov skútrov sa dá veľa dozvedieť aj o tom, ako sa vyvíjalo aj samotné odvetvie skútrov. Alebo napr. to, že Piaggio sa spočiatku tvrdo bránilo automatickým prevodovkám. Ale, viac prezrádzať nechcem. Ak máte trochu času, skútre vás bavia a nevadí vám online prostredie, poprechádzajte sa po Museo Piaggio a užite si pekný zážitok.